| Part Number | 74HCT03DB-Q100J |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent (Max) | 1µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Logic Level - Low | 0.3 V ~ 1.1 V |
| Logic Level - High | 1.7 V ~ 4.4 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 14-SSOP |
| Package / Case | 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DHVQFN
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: IC GATE NAND QUAD 2 IN 14SOIC
In Stock: 2500
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO
In Stock: 7981
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP
In Stock: 112
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP
In Stock: 0