| Part Number | 74AXP2T08DP-Q100J |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Logic Type | AND Gate |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | Schmitt Trigger |
| Voltage - Supply | 0.7 V ~ 2.75 V |
| Current - Quiescent (Max) | 0.5µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Logic Level - Low | 0.35 V ~ 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.05 V ~ 3.7 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 5V, 5pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 10-TSSOP |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC BUFFER DUAL 6XSON
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC BUFFER DUAL 6XSON
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC BUFFER DUAL 6XSON
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC BUFFER DUAL X2SON6
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE INVERTER 6XSON
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE INVERTER 6XSON
In Stock: 5000
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE INVERTER 6XSON
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC GATE INVERTER X2SON6
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC SCHMITT TRIGGER BUFFER XSON6
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC SCHMITT TRIGGER BUFFER X2SON6
In Stock: 0