| Part Number | 60A103C |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 10.2µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 12A |
| Current - Saturation | 17A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 7 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 21MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.867" L x 0.748" W (22.00mm x 19.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
Manufacturer: Grayhill Inc.
Description: OPTICAL ENCODER ROTARY
In Stock: 0
Manufacturer: Grayhill Inc.
Description: OPTICAL ENCODER ROTARY
In Stock: 0
Manufacturer: Grayhill Inc.
Description: OPTICAL ENCODER ROTARY
In Stock: 0
Manufacturer: Grayhill Inc.
Description: OPTICAL ENCODER ROTARY
In Stock: 0
Manufacturer: Grayhill Inc.
Description: OPTICAL ENCODER ROTARY
In Stock: 0
Manufacturer: Grayhill Inc.
Description: OPTICAL ENCODER ROTARY
In Stock: 0