Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors RPER71H334K2M2C03A
Murata Electronics North America RPER71H334K2M2C03A
Part Number
RPER71H334K2M2C03A
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberRPER71H334K2M2C03A
Part StatusObsolete
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)