Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses PTGL05AS100K4B51B0
Murata Electronics North America PTGL05AS100K4B51B0
Part Number
PTGL05AS100K4B51B0
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
THERMISTOR PTC 60V 10 OHM 10%
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
    0.44000/pcs
  • 5 pcs
    0.41700/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPTGL05AS100K4B51B0
Part StatusActive
TypeCeramic
Voltage - Max60V
Current - Max1.5A
Current - Hold (Ih) (Max)215mA
Current - Trip (It)286mA
Time to Trip-
Resistance - Initial (Ri) (Min)-
Resistance - Post Trip (R1) (Max)-
Resistance - 25°C (Typ)10 Ohm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.217" Dia x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)