Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQW18AS56NJ0ZD
Murata Electronics North America LQW18AS56NJ0ZD
Part Number
LQW18AS56NJ0ZD
Description
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM
Product Parameter
Part NumberLQW18AS56NJ0ZD
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant1.9GHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)