Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQW18AS10NJ0ZD
Murata Electronics North America LQW18AS10NJ0ZD
Part Number
LQW18AS10NJ0ZD
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQW18AS10NJ0ZD
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq31 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)