Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQP15MN3N3B02D
Murata Electronics North America LQP15MN3N3B02D
Part Number
LQP15MN3N3B02D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 3.3NH 190MA 400 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQP15MN3N3B02D
Part StatusActive
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.3nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)