Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQH32MN271J23L
Murata Electronics North America LQH32MN271J23L
Part Number
LQH32MN271J23L
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 270UH 65MA 12.5 OHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQH32MN271J23L
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±5%
Current Rating65mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)