Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQH2MPN1R0NGRL
Murata Electronics North America LQH2MPN1R0NGRL
Part Number
LQH2MPN1R0NGRL
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 1UH 900MA 300 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQH2MPN1R0NGRL
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.55A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)