Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQH2HPZ150MJRL
Murata Electronics North America LQH2HPZ150MJRL
Part Number
LQH2HPZ150MJRL
Description
FIXED IND 15UH 710MA 660 MOHM
Product Parameter
Part Number LQH2HPZ150MJRL
Material - Core Ferrite
Inductance 15µH
Tolerance ±20%
Current Rating 710mA
Current - Saturation 690mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 660 mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 20MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Frequency - Test 1MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)