Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQH2HPZ100MJRL
Murata Electronics North America LQH2HPZ100MJRL
Part Number
LQH2HPZ100MJRL
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 10UH 830MA 456 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQH2HPZ100MJRL
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating830mA
Current - Saturation830mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)456 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)