Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQG15WZ2N2S02D
Murata Electronics North America LQG15WZ2N2S02D
Part Number
LQG15WZ2N2S02D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 2.2NH 1A 60 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQG15WZ2N2S02D
Part StatusActive
TypeMultilayer
Material - CoreAir
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8GHz
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.51mm)