Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM3166T1H3R0CD01D
Murata Electronics North America GRM3166T1H3R0CD01D
Part Number
GRM3166T1H3R0CD01D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 3PF 50V T2H 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberGRM3166T1H3R0CD01D
Part StatusObsolete
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)