Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM2197U2A2R7CD01D
Murata Electronics North America GRM2197U2A2R7CD01D
Part Number
GRM2197U2A2R7CD01D
Description
CAP CER 2.7PF 100V U2J 0805
Product Parameter
Part NumberGRM2197U2A2R7CD01D
Part StatusObsolete
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)