Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM2196P2A1R4CD01D
Murata Electronics North America GRM2196P2A1R4CD01D
Part Number
GRM2196P2A1R4CD01D
Description
CAP CER 1.4PF 100V P2H 0805
Product Parameter
Part Number GRM2196P2A1R4CD01D
Part Status Obsolete
Capacitance 1.4pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient P2H
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)