Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM2195C2A2R2CD01D
Murata Electronics North America GRM2195C2A2R2CD01D
Part Number
GRM2195C2A2R2CD01D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberGRM2195C2A2R2CD01D
Part StatusObsolete
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)