Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM033R71E471KA01D
Murata Electronics North America GRM033R71E471KA01D
Part Number
GRM033R71E471KA01D
Description
CAP CER 470PF 25V X7R 0201
Product Parameter
Part NumberGRM033R71E471KA01D
Part StatusActive
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)