Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM033R61C563ME84D
Murata Electronics North America GRM033R61C563ME84D
Part Number
GRM033R61C563ME84D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.056UF 16V X5R 0201
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Product Parameter
Part NumberGRM033R61C563ME84D
Part StatusActive
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
FeaturesDerating Recommended
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)