Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GCM188R71C105KA64D
Murata Electronics North America GCM188R71C105KA64D
Part Number
GCM188R71C105KA64D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Product Parameter
Part NumberGCM188R71C105KA64D
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)