Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GCM155R71H472KA37D
Murata Electronics North America GCM155R71H472KA37D
Part Number
GCM155R71H472KA37D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Product Parameter
Part NumberGCM155R71H472KA37D
Part StatusActive
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)