Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GCM0335C1E3R0CD03D
Murata Electronics North America GCM0335C1E3R0CD03D
Part Number
GCM0335C1E3R0CD03D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 3PF 25V NP0 0201
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberGCM0335C1E3R0CD03D
Part StatusObsolete
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)