Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors DE2E3KY152MB3BU02F
Murata Electronics North America DE2E3KY152MB3BU02F
Part Number
DE2E3KY152MB3BU02F
Description
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL
In Stock 147 pcs
    0.15000/pcs
  • 10 pcs
    0.10500/pcs
Product Parameter
Part NumberDE2E3KY152MB3BU02F
Part StatusActive
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientE
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)