Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors DE2B3KY331KB3BM02F
Murata Electronics North America DE2B3KY331KB3BM02F
Part Number
DE2B3KY331KB3BM02F
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
    0.15000/pcs
  • 10 pcs
    0.10350/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberDE2B3KY331KB3BM02F
Part StatusActive
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
FeaturesHigh Voltage
RatingsX1, Y2
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)