Home Product Index Filters Ferrite Beads and Chips BLM18HD601SN1D
Murata Electronics North America BLM18HD601SN1D
Part Number
BLM18HD601SN1D
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Product Parameter
Part NumberBLM18HD601SN1D
Part StatusActive
Filter TypeSignal Line
Number of Lines1
Impedance @ Frequency600 Ohm @ 100MHz
Current Rating (Max)100mA
DC Resistance (DCR) (Max)1.5 Ohm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)