Home Product Index Filters Ferrite Beads and Chips BLM18EG601SH1D
Murata Electronics North America BLM18EG601SH1D
Part Number
BLM18EG601SH1D
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Product Parameter
Part NumberBLM18EG601SH1D
Part StatusActive
Filter Type-
Number of Lines1
Impedance @ Frequency600 Ohm @ 100MHz
Current Rating (Max)500mA
DC Resistance (DCR) (Max)350 mOhm
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)