Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMLJ150A
Microsemi Corporation MXSMLJ150A
Part Number
MXSMLJ150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Microsemi Corporation
    9.25650/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMLJ150A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)