Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMLJ100A
Microsemi Corporation MXSMLJ100A
Part Number
MXSMLJ100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Microsemi Corporation
    9.25650/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMLJ100A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)