Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMLG7.5A
Microsemi Corporation MXSMLG7.5A
Part Number
MXSMLG7.5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO215AB
Microsemi Corporation
    8.78560/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMLG7.5A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)232.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)