Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMLG45CA
Microsemi Corporation MXSMLG45CA
Part Number
MXSMLG45CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO215AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    9.18535/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMLG45CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.2A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)