Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMLG10A
Microsemi Corporation MXSMLG10A
Part Number
MXSMLG10A
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO215AB
Microsemi Corporation
    8.78560/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number MXSMLG10A
Part Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 176.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)