Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCJLCE26AE3
Microsemi Corporation MXSMCJLCE26AE3
Part Number
MXSMCJLCE26AE3
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMXSMCJLCE26AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)