Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCJ64AE3
Microsemi Corporation MXSMCJ64AE3
Part Number
MXSMCJ64AE3
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Product Parameter
Part NumberMXSMCJ64AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)