Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCJ40AE3
Microsemi Corporation MXSMCJ40AE3
Part Number
MXSMCJ40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Microsemi Corporation
    8.91990/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMCJ40AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)