Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCJ36A
Microsemi Corporation MXSMCJ36A
Part Number
MXSMCJ36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Product Parameter
Part NumberMXSMCJ36A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)