Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCJ18A
Microsemi Corporation MXSMCJ18A
Part Number
MXSMCJ18A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    8.91990/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMCJ18A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)