Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCGLCE8.5A
Microsemi Corporation MXSMCGLCE8.5A
Part Number
MXSMCGLCE8.5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO215AB
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMXSMCGLCE8.5A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)