Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCG90AE3
Microsemi Corporation MXSMCG90AE3
Part Number
MXSMCG90AE3
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO215AB
Microsemi Corporation
    9.13495/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMCG90AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)