Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCG70AE3
Microsemi Corporation MXSMCG70AE3
Part Number
MXSMCG70AE3
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB
Microsemi Corporation
    9.13495/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMCG70AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)