Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMCG18AE3
Microsemi Corporation MXSMCG18AE3
Part Number
MXSMCG18AE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO215AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    9.13495/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMCG18AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)