Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBJ54A
Microsemi Corporation MXSMBJ54A
Part Number
MXSMBJ54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Microsemi Corporation
    11.73150/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBJ54A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)