Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBJ40CA
Microsemi Corporation MXSMBJ40CA
Part Number
MXSMBJ40CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    12.21815/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBJ40CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)