Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBJ26CA
Microsemi Corporation MXSMBJ26CA
Part Number
MXSMBJ26CA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Microsemi Corporation
    12.21815/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBJ26CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)