Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBJ100A
Microsemi Corporation MXSMBJ100A
Part Number
MXSMBJ100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Microsemi Corporation
    11.73150/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBJ100A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)