Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBG85CA
Microsemi Corporation MXSMBG85CA
Part Number
MXSMBG85CA
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO215AA
Microsemi Corporation
    11.83580/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBG85CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)