Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBG54CA
Microsemi Corporation MXSMBG54CA
Part Number
MXSMBG54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO215AA
Microsemi Corporation
    11.83580/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBG54CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)