Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBG45CA
Microsemi Corporation MXSMBG45CA
Part Number
MXSMBG45CA
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO215AA
Microsemi Corporation
    11.83580/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBG45CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)