Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBG40CA
Microsemi Corporation MXSMBG40CA
Part Number
MXSMBG40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO215AA
Microsemi Corporation
    11.83580/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBG40CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)