Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBG33CA
Microsemi Corporation MXSMBG33CA
Part Number
MXSMBG33CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO215AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    11.83580/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBG33CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)