Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXSMBG15A
Microsemi Corporation MXSMBG15A
Part Number
MXSMBG15A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO215AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    12.34850/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXSMBG15A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)